TADİLAT

Kısaca Tadilat Nedir ?

Tadilat, kelime anlamı olarak değişiklikler, değiştirmeler anlamlarına gelmektedir. Tadilat nedir ? sorusunun kısaca cevabını vermemiz gerekirse, eski işlevini ve işleyişini kaybetmiş yaşam alanlarımıza profesyonel ekipler ile müdahale edilerek yeni işlevler kazandırma, yaşam alanlarımızı daha kullanışlı hale getirme işlerine verilen isimdir. Tadilat; ev veya işyerlerinde önceden kullanılmış veya kullanılma ömrünü yitirmiş yapı malzemelerinin yenileme, bakım onarım işlerinin tümüne verilen isimdir. İnşaat işlerinde; mevcut yapının değişikliğe uğratılmasına tadilat işlemi denir. Tadilatlar binanın dış görünümüyle ilgili olabildiği gibi, binanın içiyle ilgili de olabilir. Tadilat işleri izne tabi olarak yapılır. Yapılan tadilatlar için tadilat projesi hazırlanıp, onay alınır.

Tadilat işlerini aşağıda sıralanan şekilde yürütmekteyiz ; 

1-) Tadilat Projesinin Hazırlanması

İşverenimiz tarafından belirlenen tarih ve saatlerde planlanan görüşmelerde; tadilat yapılacak konut, iş yeri veya otellere giderek, işverenimizin taleplerini dinlemekteyiz. İşverenimiz tarafından istenen değişiklikleri, statik ve mimari açıdan değerlendirmekteyiz. Tecrübelerimizden kazandığımız bilgi birikimi ile, tüm talepleri yorumlayarak işverenimizi yönlendirmekteyiz. İşlev, çevrecilik, kalite ve bütçe gibi başlıklar altında tüm talepler üzerinde işverenimiz ile birlikte çalışmaktayız. Ortaya çıkan fikirler doğrultusunda proje çizmekteyiz. Projenin işveren tarafından onaylanmasının ardından, malzeme seçimlerini yapmaktayız. Malzeme ve projenin son haline karar verildikten sonra ortaya çıkan maliyet konusunda anlaşılarak, sözleşme imzalamaktayız. Yapılan çalışmalardaki garanti koşulları ve tüm saha organizasyonun detaylı anlatımı, kullanılacak malzemeler gibi konular sözleşmede anlatılmaktadır.

2-) Tadilat İzni Alınması

Yapılacak çalışmaların; projenin bulunduğu il veya ilçedeki ilgili makamların onayına sunulması gerekebilmektedir. Çalışma izninin alınabilmesi için, ilgili makamlara istenilen dökümanlar sunularak onay alınmaktadır.

3-) Mevcut Yapı Bölümlerinin Yıkılması ve Moloz Altımı

Tadilatın kapsamına göre çoğunlukla projeye tabi yapı bölümlerinin yıkılması gerekmektedir. Yıkımdan önce saha mobilizasyonu sağlanmaktadır. Proje alanına giriş çıkış, lojistik aksları, malzeme alanı, çöp ve moloz toplama alanı gibi konuların organizasyonunu takiben; iş güvenliği önlemleri alınmaktadır. Ardından yıkım ve söküm çalışmaları başlamaktadır. Otel, sosyal tesis, endüstriyel tesis, spor kompleksi ve ağırlıklı olarak konut projelerinin tadilatını tamamlayarak, işverenlerimizden pozitif geri dönüşler aldık.

4-) Binanın Taşıyıcı Sisteminde Yapılacak Tadilatların Bitirilmesi

Yıkımı ve sökümlerin tamamlanmasının ardından tüm çöpler ve inşai artıklar sahadan uzaklaştırılmaktadır. Tüm proje alanı temizlenmektedir. Ardından devam edilecek ilk aşama yapının taşıyıcı sisteminin kontrolü; gerekiyorsa onarımıdır. Balkon ilavesi, üst katlarda yapılacak uzatmalarla yeni mekanların ilavesi gibi konularda; öncelikle taşıyıcı sistem tamamlanmaktadır. Ardından bölücü duvarlar, sıva ve şap uygulaması devam etmektedir.

5-) Taşıyıcı Sistem Sonrası Faaliyetler

Yapıdaki uzatma ve genişletmeler tamamlandıktan sonra, asma tavan sistemleri, sıva uygulaması ve şap dökümleri tamamlanmaktadır. Ardından dekoratif taş kaplama, doğaltaş kaplama, seramik kaplama, parke kaplama, duvar kağıdı, dekoratif boya gibi ince yapı çalışmaları devam ettirilmektedir.

6-) Doğrama, Vitrifiye, Mobilya Aşaması

Boya öncesi doğrama montajları tamamlanmaktadır. Tüm boya, zemin ve duvar kaplama işleri tamamlandıktan sonra mobilya ve vitrifiye yerleşimleri yapılmaktadır. Bu aşamadan sonra, detaylı temizlik ile tadilat çalışması tamamlanmaktadır.

Sıkça talep edilen tadilat türleri;

a-) Konut Tadilatları : Satın alınan konutta kullanılabilir alanın yetersiz görülmesi ve yeni mekanların eklenmesidir. Örneğin; Çelik veya betonarme sistemler ile balkon ilavesi, salonun uzatılması gibi. Satın alınan konutta tüm doğrama ve döşemelerin değiştirilmesi, asma tavan sistemlerinin yapılması, tüm dekorasyon işlerinin tamamlanmasıdır.

b-) Otel tadilatları : En çok talep edilen tadilat türlerindendir. Yeni sezona başlamadan önce tadilat çalışmalarının ve ardından dekorasyonlarının tamamlanması şeklindedir.

c-) Banyo tadilatları : Banyolarda su kaçakları ve kullanılabilir alanın yetersiz olması, tesisatın eski olması gibi konularda işverenlerimizin tüm taleplerine cevap verebilmekteyiz.

d-) Mutfak tadilatları  : Mobilya ve mutfak alanındaki hizmetlerimiz içerisinde en çok talep edilen tür; mutfağın genişletilmesi ve yeniden planlanmasıdır. Mutfak alanı genişletilmekte ve vitrifiyeden mutfak dolaplarına kadar tarafımızca tamamlanmaktadır.

e-) Çatı tadilatları  : Yalıtım sorunu olan çatıların tadilatıdır. Son 10 yılda; sektörde lider 3 yalıtım malzemesi markasını kullanarak, toplamda 1.000.000 m² ‘den fazla yüzeyin su yalıtımı başarıyla tamamladık. Çatılarda su yalıtımının yanı sıra, ısı yalıtımı konusunda da etkin çözümler sunmaktayız.

f-) Havuz tadilatları  : Yüzme havuzlarında su kaçaklarının çözümü, zemin döşemelerinin yenilenmesi, yüzme havuzlarına jakuzi eklenmesi, yüzme havuzlarında yükseklik değişikliği, yüzme havuzlarının genişletilmesi şeklindedir.